Опитування бакалаврів, які навчаються на освітньо-професійній програмі «Готельно-ресторанна справа»

Опитування здобувачів вищої освіти, які навчаються на освітньо-професійній програмі «Готельно-ресторанна справа» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за змістом анкети SQ 17 «Опитування здобувачів вищої щодо процедур внутрішнього забезпечення якості ОП» проводилось у формі онлайн-опитування 11.11.2021 р. із використанням сервісу Microsoft Forms.

За результатами анкетного опитування 80 % респондентів відповіли що їм відомо, яким чином здійснюється перегляд змісту освітніх програм, при цьому 55 %  просто відповіли «так», а 25 % вказали, що вони ознайомилися з процедурою на офіційному сайті Університету. 20 % опитаних процедура перегляд змісту освітніх програм, із їх відповідей, невідома. Дані наведені на рис. 1.

Рис. 1 –  Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Вам відомо, яким чином здійснюється перегляд змісту освітніх програм?»

Ознайомившись з процедурою перегляду змісту освітніх програм, 60 % респондентів повністю усвідомлюють, яким чином здобувачі ВО приймають участь у перегляді освітніх програм 20 % швидше усвідомлюють дану процедуру, проте 20 % не розуміють її. За думкою учасників анкетування, необхідність перегляду ОП перш за все викликана: зміною потреб ринку праці та  суспільства (цей варіант відповіді обрали 60 % респондентів); необхідністю постійного вдосконалення ОП у світлі найновіших досліджень (цей варіант відповіді обрали 20 % респондентів); «Застарілістю» ОП та її невідповідністю сучасним вимогам (цей варіант відповіді обрали 20 % респондентів).

За думкою здобувачів ВО, які виступили учасниками даного анкетного опитування, ступінь їх впливу на процеси періодичного перегляду ОП є достатнім (60 % відповідей) або швидше достатнім (20 %) для забезпечення її відповідності вашим потребам та сучасним тенденціям. 20 % опитаних відповіли, що вони не впливають на процеси періодичного перегляду ОП. За думкою 80 % респондентів система опитування здобувачів ВО Університету (констеляція анкет) дає можливість впливати на процес перегляду та удосконалення ОП, 20 % відповіли, що такий влив недостатній.

40 % опитаних відповіли, що вони приймали особисту участь в  перегляді / оновлені / обговоренні змісту ОП, 40 % хотіли взяти участь в подібному обговоренні, але дізналися про проведення відповідного заходу запізно та 20 % зовсім не приймали у цьому участі. 80 % здобувачів ВО – учасників анкетного опитування, які були ознайомлені з процедурою перегляду ОП, своїми відповідями визначили, що вони не вважають за потрібне змінювати свою ОП, оскільки вона є актуальною, проте 20 % опитаних засвідчили, що вони ще не ознайомилися з такою процедурою.

На питання, яким чином студентське самоврядування Університету бере участь у процедурах внутрішнього забезпечення якості ОП, 60 % респондентів відповіли, що Студентська рада ДонНУЕТ ініціює опитування та обговорення подібних питань та формує колективні пропозиції щодо перегляду ОП. 40 % учасників анкетного опитування залишили це питання без відповіді. За думкою більшості респондентів (60 %) участь студентського самоврядування у процедурах внутрішнього забезпечення якості ОП забезпечена в Університеті повністю, 20 % вважають цей процес занадто зарегульованим процедурними питаннями та 20 % опитаних залишили це питання без відповіді. За думкою 60 % учасників анкетування, процес перегляду та удосконалення ОП в Університеті повною мірою здатен врахувати пропозиції здобувачів ВО (студентського самоврядування), 20 % вважають відповідний вплив недостатнім та ще 20 % залишили це питання без відповіді.

На думку 80 % опитаних, процедура збору пропозицій щодо структури та змісту ОП на основі анкети SQ_13 «Опитування здобувачів вищої освіти щодо перегляду ОП та змістовності залучення до процедур внутрішнього забезпечення якості ОП» може забезпечити адекватний вплив здобувачів ВО на процес перегляду та удосконалення, 20 % респондентів вважають дію даної процедури недостатньою.

Процес збору та обробки пропозицій здобувачів ВО щодо структури та змісту ОП за допомогою Google Forms вважають зручним та об’єктивним 100 % респондентів.

Доведення повною мірою до здобувачів ВО інформації щодо внесених до ОП змін підтверджують 80 % учасників даного анкетного опитування, 20 % респондентів не надали відповідей на це питання. За  думкою 80 % респондентів, рівень залучення здобувачів ВО до процедури перегляду освітніх програм є достатнім повністю (так відповіли 40 % опитаних) або швидше достатнім (так вважають також 40 % опитаних). 20 % респондентів не надали відповідей на це питання.

80 % учасників анкетного опитування засвідчили, що Університет робить достатньо для моніторингу пропозицій здобувачів ВО та періодичного перегляду ОП, 20 % респондентів не відповідали на це питання.

Зміни відповідної ОП, що вносилися за результатами її перегляду у попередні роки, відомі 80 % учасників даного анкетного опитування й вони дізналися про них самостійно (випадково) (60 % респондентів) або з офіційного сайту Університету (20 %). Ще 20 % опитаних такі зміни не відомі.

Особистих думок щодо складнощів, з якими здобувачі ВО стикалися у процесі перегляду та удосконалення ОП та конкретних пропозицій щодо процедур внутрішнього забезпечення якості ОП від учасників даного анкетного опитування не надходило.

Орієнтуючись на результати даного анкетного опитування, група забезпечення дійшла висновків, що:

1. Більшість респондентів даного анкетування підтримує процедуру збору інформації від здобувачів ВО.
  2. Внесення відповідних змін до ОП з метою їх удосконалення є дієвими.
  3. Слід зосередитися на визначенні причин необізнаності деяких здобувачів ВО з питання внесення відповідних змін до ОП з метою їх удосконалення та на підвищенні рівня інформатизації даного напряму діяльності в Університеті.