Опитування ЗВО «Облік і оподаткування» щодо індивідуальної освітньої траєкторії

SQ_2_Опитування здобувачів вищої освіти щодо індивідуальної освітньої траєкторії та реалізації права на вибір навчальних дисциплін

Опитування здобувачів вищої освіти щодо індивідуальної освітньої траєкторії та реалізації права на вибір навчальних дисциплін проводилось на початку осіннього семестру навчання з 03.09.2021 по 10.09.2021. В опитуванні приймали участь студенти ДонНУЕТ, в тому числі і студенти, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Облік і оподаткування» (5 осіб). Опитування проводилось методом анкетування із використанням сервісу Microsoft Forms.

За результатами дослідження встановлено, що:

  1. Про можливість вибору навчальних дисциплін відомо всім студентам освітньо-професійної програми, оскільки на питання «Чи відомо Вам про можливість вибору навчальних дисциплін?» всі відповіли «Так».
  2. На питання про терміни здійснення вибору навчальних дисциплін більшість опитуваних студентів (60%) відповіли, що такий вибір їм пропонують здійснити в період з 01 лютого до 01 квітня (для наступного н. р.). При цьому 1 студент відповів, що пропозиція щодо вибору дисциплін на початку кожного навчального року, і 1 студент відповів, що дана пропозиція відбувається на початку кожного семестру.
  3. Стосовно того, як студенти дізнаються про перелік та зміст дисциплін вільного вибору, 40% опитуваних (2 особи) відповіли, що цю інформацію до них доводить директор ННІ, інші відповіли, що таку інформацію вони отримують як від директорів, так і самостійно, відвідуючи сайт Університету та сайт кафедри.
  4. На питання про те, як здійснюється процедура вибору навчальних дисциплін, 3 студенти (60% опитуваних) відповіли, що дана процедура полягає в тому, що після презентації вибіркових дисциплін заповнюються бланки та здаються до дирекції ННІ. Решта опитуваних (2 особи, або 40%) відповіли, що процедура вибору полягає в тому, що на кафедрі заповнюється заява про обрання вибіркових навчальних дисциплін для їх вивчення у наступному семестрі.
  5.  Стосовно питання про те, яким чином відбувається процес консультування при виборі навчальних дисциплін, більшість студентів (4 особи або 80%) відповіли, що при виборі дисциплін вільного вибору вони звертались за консультаціями до викладачів, і одна особа (20%) відповіла, що при виборі дисциплін орієнтувалась на власну думку.
  6.  Також дане опитування передбачало оцінювання авторитетності консультацій викладачів при виборі студентами дисциплін варіативного циклу. Так, 80% (4 особи) відповіли, що найбільш корисними при виборі навчальних дисциплін для них були консультації викладачів, і 20% (1 особа) відповіли, що найбільш корисними для них були консультації завідувача кафедри.
  7. На питання «Чиї консультації щодо вибору дисциплін вільного вибору Ви хотіли б отримати?» 3 особи (60%) відповіли, що це консультації викладачів, і 2 особи (40%) відповіли, що їм важко відповісти на дане питання.
  8.  На питання стосовно врахування порад при виборі навчальних дисциплін 3 особи (60%) відповіли, що це поради викладачів та одногрупників, 1 особа (20%) відповіла, що це поради викладачів, і 1 особа (20%) відповіла, що це лише орієнтація на власну думку.
  9. Більшість опитуваних (4 особи, або 80%) відповіли, що можливість особистого самостійного вибору дисциплін є важливою для них.
  10.  При оцінюванні значущості такого критерію, як «Назва дисципліни», який студенти використовують під час обрання дисциплін вільного циклу, де «1» – «не має значення», а «5» – «дуже важливий», відповіді студентів розподілились таким чином: 3 особи (60%) відзначили таку значущість вище середньої (3 бали), 1 особа (20%) відзначила, що значущість цього критерію є для неї нижче середньої (2 бали), і 1 особа (20%) зазначила рівень значущості цього критерію як високий (4 бали).

11. При 5-бальному оцінюванні критерію «Викладач, який буде вести дисципліну», що впливає на вибір студентами дисципліни вільного циклу, 3 особи (60%) оцінили даний показник як дуже важливий (5 балів), 1 особа (20%) відзначила високу важливість цього критерію (4 бали), і 1 особа (20%) зазначила важливість цього критерію вище середнього (3 бали).

 

12. В результаті оцінювання практичної значущості вибіркової дисципліни 3 особи (60%) зазначили, що цей критерії має для них високий рівень значущості (4 бали), 1 особа (20%) відзначила дуже високий рівень значущості (5 балів) і 1 особа (20%1) зазначила рівень значущості цього критерію вище середнього (3 бали).

13. Щодо важливості зв’язку пропонованих вибіркових дисциплін з майбутньою професією, то 3 особи (60%) зазначили, що цей критерій є дуже важливим для них (5 балів), 1 особа (20%) відзначила високий рівень значущості цього критерію, і 1 особа (20%) зазначила важливість цього критерію як вище середнього (3 бали).

14. При оцінюванні значущості критерію «Спрямованість навчальної дисципліни на формування загальних компетентностей, які будуть потрібні у будь-якій професії» більшість студентів (3 особи, 60%) відзначили важливість цього критерію як високу (4 бали), всі інші (2 особи, 40%) зазначили, що цей критерій має для них рівень важливості вище середнього (3 бали).

15. Також серед критеріїв оцінювання вибіркових дисциплін було запропоновано оцінити легкість вивчення дисципліни та отримання оцінки за нею. Більшість студентів (3 особи, 60%) відзначили дуже важливу роль цього критерію (5 балів), 1 студент (20%) відзначив, що цей критерій для нього має високий рівень важливості (4 бали), і 1 студент (20%) зазначив, що даний критерій має рівень важливості вище середнього (3 бали).

17. Студентам було запропоновано відповісти на питання, наскільки особисто їх задовольняє перелік запропонованих дисциплін вільного вибору. 2 з опитуваних (40%) відповіли, що даний перелік їх повністю задовольняє, 2 студенти (40%) відповіли, що даний перелік їх скоріше задовольняє, і 1 студент (20%) зазначив, що йому важко відповісти на дане запитання.

18. Стосовно того, чи влаштовує студентів кількість дисциплін вільного вибору, які можливо вивчати протягом семестру, більшість з опитуваних (4 особи, 80%) відповіли, що дисциплін вільного вибору стільки, скільки потрібно, і лише 1 студент (20%) зазначив, що йому важко відповісти на дане запитання.

19. Під час відповіді на питання, наскільки студентів задовольняє існуюча процедура вибору дисциплін вільного вибору, більшість з опитуваних (3 особи, 60%) повністю задоволені даною процедурою, 20% (1 особа) скоріше задоволені, і 20% (1 особа) не змогли відповісти на поставлене запитання.

20. Також студентам було запропоновано можливість додатково навчатися за сертифікованими навчальними курсами Університету, при цьому більшість з опитуваних (4 особи, 80%) не змогли дати конкретної відповіді на дане запитання, і лише 1 особа (20%) виявила бажання прийняти участь в таких курсах.

21. Щодо того, які дисципліни студенти хотіли б додати до переліку дисциплін вільного вибору циклу загальної підготовки, а також циклу професійної підготовки, студенти не змогли дати відповіді на поставлені запитання.

ВИСНОВКИ:

  • Студенти добре ознайомлені з процедурою обрання дисциплін вільного вибору, приймають в ній активну участь, усвідомлюють важливість такого вибору для своєї майбутньої професії;
  • Важливу роль в доведенні до студентів інформації щодо обрання вибіркових дисциплін відіграють викладачі та директорат Університету;
  • Під час обрання вибіркових дисциплін студенти з повагою ставляться до ролі викладачів у цьому процесі а також значно враховують рейтинг викладачів під час обрання запропонованих дисциплін;
  • На вибір студентами дисциплін більшо мірою впливають зовнішні чинники, ніж особиста думка. Це свідчить про незначний рівень професійної обізнаності опитаних. Тому важливим є проведення профорієнтаційних бесід та презентацій дисциплін з іх більш поглибленою практичною спрямованістю.
386 разів прочитано