Опитування ЗВО за спеціальністю «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»

SQ_2_Опитування здобувачів вищої освіти за спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» щодо індивідуальної освітньої траєкторії та реалізації права на вибір навчальних дисциплін

Опитування щодо особливостей реалізації індивідуальної освітньої траєкторії та права на вибір навчальних дисциплін (SQ_2) стосувалось виявлення оцінок здобувачів вищої освіти за спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» процедури та інших особливостей процесу вибору навчальних дисциплін, інформаційно-консультаційних можливостей, а також зацікавленості у навчанні за сертифікованими навчальними курсами Університету.

75% (39 осіб) з 52 респондентів зазначили, що їм відомо про можливість вибору навчальних дисциплін.

Щодо періоду вибору навчальних дисциплін, то результати наступні: 18% – в період від з 01 лютого до 01 квітня (для наступного н. р.); 30,2% – на початку кожного семестру; 23,1% – на початку кожного навчального року; 20,5% – важко відповісти, 7,7% – не пропонується.

Відповідаючи на питання «Чи є важливою для Вас особисто можливість самостійного вибору дисциплін?», 69,2% осіб зазначили, що ця можливість є для них важливою, ще 20,5% зазначили, що інформація є скоріше важливою. 5,0% респондентів зазначили, що для них це не важливо та ще 5,0% респондентів зазначили, що їм важко відповісти на дане питання.

Однак по опису процедури вибору навчальних дисциплін отримані такі відповіді: 45,5% ЗВО зазначили, що після презентації вибіркових дисциплін заповнюються бланки та здаються до дирекції ННІ; 28,0% ЗВО – на кафедрі заповнюється заява про обрання вибіркових навчальних дисциплін для їх вивчення у наступному семестрі; 6,0% осіб відповіли, що вибір вибіркових навчальних дисциплін для їх вивчення у наступному семестрі здійснюється онлайн (через Moodle), 20,5% ЗВО важко відповісти.

Переважну більшість опитаних здобувачів вищої освіти повністю задовольняє існуюча процедура вибору дисциплін вільного вибору (табл. 2.1).

 

Таблиця 2.1 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Наскільки особисто Вас задовольняє існуюча процедура вибору дисциплін вільного вибору?», осіб

Задоволеність процедурою вибору дисциплін Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді, %
Задовольняє повністю 38,5
Скоріше задовольняє 43,5
Скоріше не задовольняє 5,1
Повністю не задовольняє 5,1
Важко відповісти 7,8
Загалом 100

 

Повністю задовольняє існуюча процедура вибору дисциплін вільного вибору 38,5 респондентів, скоріше задовольняє – 43,5 респондентів. По 5,1% осіб скоріше або повністю не задоволені процедурою вибору і важко відповісти – 7,8% осіб.

Слід зазначити, що пропозиції надавали респонденти, яких повністю задовольняє процедура вибору дисциплін, а ті, які обрали варіант відповіді «скоріше задовольняє», нічого для її удосконалення не запропонували.

Характеризуючи джерела інформації про перелік та зміст дисциплін вільного вибору (табл. 2.2), респонденти зазначили, що переважно таким джерелом інформації є директор ННІ (38,5% респондентів), сайт кафедри та сайт Університету (7,8% респондентів); сайт Університету (7,8% осіб), через систему електронного забезпечення навчання Moodle (5,1% осіб). Окремі респонденти при виборі дисциплін орієнтувалися одночасно на кілька джерел: одночасно на сайті Університету та директор ННІ (17,8 особи); одночасно з сайту Університету, сайту кафедри та директора ННІ – 10,2% осіб;

 

Таблиця 2.2 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Як Ви дізнаєтесь про перелік та зміст дисциплін вільного вибору?», осіб[1]

Джерело інформації Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді
Від директора ННІ; 38,5
Інформація міститься на сайті кафедри; Від директора ННІ; 7,8
Інформація міститься на сайті Університету; 7,8
Інформація міститься на сайті Університету; Від директора ННІ; 7,8
Інформація міститься на сайті Університету; Інформація міститься на сайті кафедри; 5,1
Інформація міститься на сайті Університету; Інформація міститься на сайті кафедри; Від директора ННІ; 10,2
Через систему електронного забезпечення навчання Moodle; 5,1
Важко відповісти; 17,7
Загалом 100

 

Респонденти зазначили (табл. 2.3), що, здійснюючи вибір навчальних дисциплін, найбільше орієнтуються на власну думку (38,5% осіб), звертаються за порадами викладачів (12,8% осіб) або Директора Інституту (17,7 осіб), завідувача кафедри (10,2% осіб) або Керівника освітньої програми (8,0% осіб).

 

Таблиця 2.3 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «За чиїми консультаціями при виборі дисциплін вільного вибору Ви зверталися?», осіб[2]

Консультації при виборі навчальних дисциплін Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді
Важко відповісти 12,8
Викладачі 12,8
Директор Інституту 17,7
Завідувач кафедри 10,2
Керівник освітньої програми 8,0
Орієнтуюсь лише на власну думку 38,5
Загалом 100

 

При цьому при виборі навчальних дисциплін, найбільш значущими були консультації (табл. 2.4) викладачів (25,6%), а також респонденти, що орієнтувалися лише на власну думку (25,6%). Консультації Директора Інституту (20,5 %), завідувача кафедри (10,3%) та Керівника освітньої програми (5,2 %).

[1] Кількість відповідей перевищує кількість здобувачів вищої освіти, що взяли участь у дослідженні, оскільки респонденти могли обирати більше одного варіанта відповіді.

[2] Кількість відповідей перевищує кількість здобувачів вищої освіти, що взяли участь у дослідженні, оскільки респонденти могли обирати більше одного варіанта відповіді.

Таблиця 2.4 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Чиї консультації щодо вибору дисциплін були для Вас найбільш значущими?», %[1]

Найбільш значущі консультації при виборі навчальних дисциплін Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді
Важко відповісти 12,8
Викладачі 25,6
Директор Інституту 20,5
Завідувач кафедри 10,3
Керівник освітньої програми 5,2
Орієнтуюсь лише на власну думку 25,6
Загалом 100

 

Респонденти зазначили (табл. 2.5), що, здійснюючи вибір навчальних дисциплін, найбільше враховують поради викладачів (10,3%), одночасно поради викладачів та одногрупників (7,7%); поради викладачів та власну думку (7,7%), одногрупників (5,1%); одногрупників та викладачів (7,7%). Орієнтуються на власну думку – 43,6%.

 

Таблиця 2.5 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Чиї поради Ви враховуєте при виборі навчальних дисциплін?», %

Поради при виборі навчальних дисциплін Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді
Батьків; Нічиї, враховую тільки власну думку; 5,1
Важко відповісти; 7,7
Викладачів; 10,3
Викладачів; Нічиї, враховую тільки власну думку; 7,7
Викладачів; Одногрупників; 7,7
Нічиї, враховую тільки власну думку; 43,6
Одногрупників; 5,1
Одногрупників; Викладачів; 7,7
Одногрупників; Нічиї, враховую тільки власну думку; 5,1
Загалом 100

 

При виборі дисциплін вільного вибору опитані здобувачі вищої освіти звертають увагу, в першу чергу, на безпосередній зв’язок дисципліни з майбутньою професією (середня оцінка 4,35), практичну спрямованість дисципліни (середня оцінка 4,23) та особу викладача (середня оцінка 4,15) (табл. 2.6).

[1]Кількість відповідей перевищує кількість здобувачів вищої освіти, що взяли участь у дослідженні, оскільки респонденти могли обирати більше одного варіанта відповіді.

Таблиця 2.6 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Оцініть значущість критеріїв, які Ви використовуєте при виборі дисциплін вільного вибору»

Критерії Розподіл оцінок, кількість виборів

(за шкалою від 1 до 5, де «1» ‑ «не має значення», а «5» ‑ «дуже важливий»)

Серед­нє зна­чення
  1 2 3 4 5
1. Назва дисципліни  
2. Викладач, який буде вести дисципліну 4 3 15 17 4,15
3. Практична спрямованість дисципліни 4 4 6 25 4,23
4. Безпосередній зв’язок дисципліни з майбутньою професією 2 4 11 22 4,35
5. Спрямованість навчальної дисципліни на формування загальних компетентностей, які будуть потрібні у будь-якій професії 4 6 16 13 3,87
6. Легкість вивчення дисципліни та отримання оцінки за нею 3 14 9 13 3,82

 

Найменш значущі чинники – спрямованість навчальної дисципліни на формування загальних компетентностей, які будуть потрібні у будь-якій професії (3,87) та її «легкість» (3,82).

Інших критеріїв самі здобувачі вищої освіти не вказали, хоча їм було надано таку можливість.

Окремий блок питань стосувався змісту та обсягу переліку дисциплін запропонованих вільного вибору.

Відповіді опитаних здобувачів вищої освіти свідчать про їх переважну задоволеність переліком запропонованих дисциплін вільного вибору: 13,5% респондентів обрали варіант відповіді «повністю задовольняє», 48,8% осіб – «скоріше задовольняє». 30,5% осіб скоріше не задовольняє перелік дисциплін, 7,2% респондент зазначив, що «повністю не задовольняє».

Не всіх опитаних здобувачів вищої освіти влаштовує кількість дисциплін вільного вибору, які можливо вивчати протягом семестру. Відповідаючи на питання «Чи влаштовує особисто Вас кількість дисциплін вільного вибору, які можливо вивчати протягом семестру?», 42,5% респондентів обрали варіант відповіді «Так, дисциплін вільного вибору стільки, скільки потрібно», 28,5% респондентів зазначили, що «дисциплін забагато»; 20,5% осіб – дисциплін мало. Ще 8,5% респондентів обрав варіант відповіді «важко відповісти».

Респонденти продемонстрували також високий рівень зацікавленості у додатковому навчанні за сертифікованими навчальними курсами Університету (табл. 2.7).

 

Таблиця 2.7 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «Чи хотіли б Ви додатково навчатися за сертифікованими навчальними курсами Університету?

Варіанти відповіді Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді, %
Так 64,2
Ні 17,9
Важко відповісти 17,9
Загалом 100

Не зацікавлені у навчанні за сертифікованими навчальними курсами Університету або сумніваються у доцільності цього 35,8 респондентів із 100.

Щодо сертифікованих навчальних курсів Університету бажання опитаних здобувачів вищої освіти сходяться (табл. 2.8).

 

Таблиця 2.8 – Розподіл відповідей здобувачів вищої освіти на питання «За якими саме сертифікованими навчальними курсами Університету Ви хотіли б додатково навчатися?»[1]

Запропоновані сертифіковані навчальні курси Університету Кількість здобувачів вищої освіти, що обрали певний варіант відповіді
З іноземної мови 6
З психології 6
З розвитку креативного мислення 6
З розвитку лідерських якостей 6
З особистісного зростання 6
З управління стресом 6
Разом 36

 

Відносними лідерами серед сертифікованих курсів, яким надають перевагу респонденти, є з іноземної мови (6 виборів), з психології (6виборів), з розвитку креативного мислення (6 виборів), з розвитку лідерських якостей (6 виборів), з особистісного зростання (6 виборів), з управління стресом (6 виборів).

За результатами проведеного анкетування групою забезпечення внесено такі пропозиції:

– Гаранту ОП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», в подальшому, необхідно більше уваги приділяти інформуванню ЗВО щодо їх права вибору 25% вибіркових навчальних дисциплін ;

– Зважаючи на той факт, що при виборі дисциплін, в більшості випадків, здобувачі ВО враховують тільки власну думку, групі забезпечення ОП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» при кожній нагоді, слід проводити інформативні консультації щодо можливості та процедури вибору вибіркових навчальних дисциплін з акцентом на дисципліни, що стосуються їх професійного вектору;

– Враховуючи побажання респондентів, НПП необхідно підвищити рівень практичної спрямованості дисциплін освітньої програми «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»;

– Гаранту ОП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» проводити інформування щодо сертифікованих курсів Університету, як джерела знань, комунікацій з ринком праці та інших переваг.

 

[1]Кількість відповідей перевищує кількість здобувачів вищої освіти, що взяли участь у дослідженні, оскільки респонденти могли обирати більше одного варіанта відповіді.

504 разів прочитано