До дня народження Т.Г.Шевченка

Для більшості українців Тарас Шевченко ще зі шкільних років закарбований у пам’яті як могутній борець за справедливість і права поневоленого народу; кріпак, якому пощастило стати вільним задовго до скасування кріпацтва; талановитий мученик, що пройшов найзапекліші арештанські стежки. Дійсно, Шевченкове життя було складним, неординарним і винятковим для тих часів. Він був чужим серед своїх, і своїм серед чужих: «Не гріє сонце на чужині, А дома надто вже пекло».

11 березня 2020 року в рамках проведення заходів з нагоди 206-річчя з дня народження, 159-річчя з дня смерті поета серед студентів Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського було проведено обговорення фільму «Таємниці генія Шевченка».

Під час обговорення було озвучено й позиції відомих письменників щодо цього фільму, зокрема Оксани Забужко: «Всі фільми справили неоднозначне враження. В «Таємницях генія», де ретельно відстежували його можливе «неофіційне» походження та вивчали психологічний стан Шевченка-людини, що справді інтригує  та зацікавлює, глядачів наповнили ще й безконечними сценами пиятики (навіть зібрання Кирило-Мефодіївського братства показали певним чином) та любощів-перелюбів морально нестійкого Тараса Григоровича». Іншою була позиція Івана Малковича: «Нічого більш блюзнірського про Шевченка я ще не бачив…Підбір акторів на головну роль і потрактування Поетового образу просто відбирало дар мови. Поезії там майже не було, а ті кілька на увесь довжелезний фільм рядків спромоглися прочитати голосом кастрованих демосфенів. Жодного натяку на внутрішній дух Генія, чиє слово відродило націю, чиї офорти аж світяться зсередини — дуже небагатьом художникам вдавалися такі офорти».

Так чи інакше, фільм дійсно не залишає байдужим свого глядача, а тому заслуговує на увагу. Тим більше, незабаром в Україні нова прем’єра нового фільму про Тараса «Тарас. Повернення». Які будуть відгуки щодо цього фільму, стежитимемо, обговорюватимемо.

0 replies