75-а річниця визволення України від фашистських загарбників

Традиційно 28 жовтня в Україні проходять заходи з нагоди Дня визволення України від фашистських загарбників. Уперше ця дата в державному календарі свят з’явилася у 2009 році завдяки Указу Президента України В. А. Ющенка. Трагедія Другої світової війни торкнулася кожної української родини, тому вшанування визволителів наприкінці жовтня набуває для нас особливого значення. На території України проходили ключові битви не тільки за звільнення від нацизму території колишнього Радянського Союзу, але і Європи в цілому.

У ході визвольних операцій на Україні загинуло понад 3,5 млн воїнів. Визвольна боротьба велася у важких погодних умовах – дощі, розбиті дороги, коли танки застрягали у грязі по башту. Неоціненну допомогу воїнам надавали радянські партизани і підпільники, місцеве населення, працівники тилу.

Студенти й викладачі Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського 25.10.2019 р. прийняли участь у заходах Металургійного району м. Кривий Ріг і вшанували пам’ять героїв-визволителів.

Доречно згадати про дії 6-го та 9-го окремих стрілецьких штурмових батальйонів (штрафбати). Вони були укомплектовані цілком із офіцерів, які нібито здійснили дисциплінарні проступки. Командував 6-им ОСШБ капітан Сулімов О.С., а 9-им ОСШБ ‒ підполковник Ісаєв М. Зазначені батальйони використовувалися безпосередньо для звільнення міста Кривий Ріг з боку станції Червона та Робітничого селища. Саме цим героям встановлений меморіал вшанування на станції Червона, біля якого відбулися пам’ятні урочистості.

Із пам’ятною датою усіх присутніх привітав голова Металургійної у місті ради Геннадій Шаповалов, акцентувавши увагу на тому, що коли є воля у народу та керівництва країни, то й перемога обов’язкового буде. Посадовець запевнив, що і у буремному сьогоденні, за умови якщо нас не скривдять, ми також отримаємо перемогу. Всім учасникам заходу він побажав міцного здоров’я, щастя та довгих років життя без війн та конфліктів. Також закликав мешканців міста пам’ятати про ті страшні часи.

Світлу пам’ять воїнів, величний подвиг яких і сьогодні залишається прикладом патріотизму та вірного служіння Батьківщині, учасники заходу вшанували хвилиною мовчання. На знак шани та вдячності тим, кому немає забуття, до Меморіалу поклали живі квіти та вінки.

Цього року відзначається 75-річчя визволення України від фашистських загарбників. Проте, Український Інститут Національної Пам’яті й історики, які з ним співпрацюють, зазначають:

  1. Український інститут національної пам’яті пропонує використовувати термін «вигнання нацистських окупантів із України» замість сполучення «визволення України від фашистських загарбників». Термін «визволення» передбачає волю, свободу, а у 1944 році Україна не стала вільною. Із вигнанням нацистських окупантів Україна не отримала волі, тільки опинилася під іншим пануванням, результатом якого стали масові репресії та депортації, зокрема сотень тисяч українців, поляків та цілого кримськотатарського народу. СРСР ставив за мету не визволення Українського народу, а повернення його до складу радянської імперії. Волю і свободу Український народ отримав тільки після 24 серпня 1991 року, визволення України відбулося тільки з розпадом Радянського Союзу.
  2. Попри певну історичність використання сполучення «фашистські загарбники», зокрема у радянській пресі тих часів, науково більш коректним є використання терміну «нацистські окупанти»
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

347 разів прочитано