Університет Туган-Барановського інформує: свято Трійці

Університет Туган-Барановського інформує: День Святої Трійці

День Святої Трійці ‒ одне з головних християнських свят. Він відноситься до «двунадесятих», тобто 12-ти головних церковних свят. Відзначається Трійця завжди в 50-й день після Великодня в пам’ять сходження Святого Духа на апостолів. Цьогоріч свято припадає на 20 червня.

Університет Туган-Барановсього знає: Історія свята. День сходження Святого Духа вважається днем створення християнської церкви. У цей день християнство почало поширюватися по всьому світу. Перед смертю Ісус обіцяв учням, що надішле їм Святий Дух на 10-й день після Вознесіння Господнього. Після щоденних молебень, апостоли дочекалися сходження і почули шум із небес, побачили язики полум’я і стали говорити іноземними мовами. Трійцю відзначають із 381 року. Тоді на Другому Вселенському Константинопольському церковному соборі остаточно затвердили вчення про три іпостасі Бога ‒ Отця, Сина і Святого Духа ‒ й повноту Святої Трійці.

Традиції святкування. У саму ж Трійцю проходить одна з найкрасивіших служб у році. В цей день служиться велика вечірня, яка прославляє сходження Святого Духа. Священники читають три молитви, стоячи на колінах. Саме в Трійцю завершується післявеликодній період.

У цей день прийнято прикрашати храми гілками і травою, що символізують оновлення людей, яке відбувається завдяки Святому Духу. Зелений колір в одязі священників у Трійцю символізує життєдайну й оновлюючу силу Святого Духа. Перед іконою Святої Трійці парафіяни зазвичай співають тропар, кондак та величання. У цей день за давньою традицією відбувається хрещення нових членів церкви.

За старих часів Трійцю відзначали декількома обрядами. Головними ритуалами були: «зелені свята», «травневе дерево» і «проводи весни».

Заведено прикрашати зеленню: на підлогу зазвичай кладуть свіжоскошену траву, ікони прикрашають весняними квітами та молодими гілками дерев. Багато віруючих в цей день приносять із собою до церкви кілька гілок берези, щоб освятити їх, а потім поставити у себе вдома (зазвичай освячені гілки ставили близько ікон). Вважається, що таким чином можна захистити свій будинок і себе заодно від усього зла. Взагалі, береза є головний атрибут свята, її гілки символізують силу Святого Духа.

Крім того, в Тройцю завжди було заведено свататися. Так, вважалося, якщо посвататися на П’ятидесятницю, а весілля зіграти на Покров ‒ день, коли, на думку наших предків, осінь зустрічається із зимою, то щасливе спільне життя забезпечено.

Що не можна робити. У Трійцю не варто займатися шиттям, в’язанням і рукоділлям. Не ухвалюються, також, заняття іншою фізичною працею, прибиранням у будинку, роботою в городі. Як і в інші великі церковні свята, в Трійцю неприпустимі сварки і думки про «нечисте». У цей світлий день усі думки мають бути чистими і добрими, варто зайнятися благодійністю та іншими добрими справами.

 

382 разів прочитано