МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ КОРПОРАЦІЙ

Моделювання системи бухгалтерського обліку корпорації потребує переосмислення її теорії та методології відповідно до запитів користувачів облікової інформації для прийняття дієвих управлінських рішень. Методологія бухгалтерського обліку передбачає визначення концепції бухгалтерського обліку, що дозволить сформувати систему поглядів, понять, які є базою при побудові обліково-аналітичного забезпечення діяльності корпорації в цілому та учасників об’єднання зокрема. Це сприяє розробці єдиних внутрішніх стандартів для організації системи управління; складанні фінансової звітності підприємств учасників та корпорації для зовнішніх користувачів та внутрішньої оперативної – для управлінського персоналу з метою прийняття ефективних та дієвих рішень; гармонізації роботи обліково-аналітичних працівників для порівнянності сформованих даних, що є інформаційною базою для інших підсистем управління.

Формування концепції бухгалтерського обліку потребує:

– визначення принципів організації та ведення бухгалтерського обліку, складання і подання фінансової звітності;

– визначення складових організації бухгалтерського обліку через вибір форми організації, форми ведення та розробки облікової політики;

– формування методики ведення бухгалтерського обліку через визначення елементів методики (документування та інвентаризація, оцінка та калькулювання, рахунки та подвійний запис, баланс та звітність).

Щодо системи аналізу, так база даних для проведення аналізу ресурсного потенціалу корпорації повинна акумулювати інформацію щодо всіх напрямів діяльності як корпорації в цілому, так і окремих бізнес-одиниць, оскільки аналітичні дослідження здійснюються в цілому по корпорації та у розрізі окремих бізнес-одиниць як її структурних підрозділів в частині оцінки забезпеченості корпорації основними видами ресурсів та ефективності їх використання.

Побудова інтегрованої КІСК потребує врахування особливостей організації та методики ведення бухгалтерського обліку та здійснення аналізу, оскільки кожен учасник об’єднання є окремою бізнес одиницею, що має власну КСБО з відповідними підсистемами обліку, яка входить до складу КСБО Правління корпорацією.

Основною проблемою корпоративного управління є узгодження інтересів управлінського персоналу та акціонерів (інвесторів), які зацікавлені в отриманні прибутку та в зростанні його величини в короткостроковій перспективі для отримання дивідендів. Управлінський персонал, в свою чергу, спрямовує господарську діяльність на довгострокову перспективу, що передбачає підвищення прибутковості корпорації в майбутньому. Також існують інші групи користувачів, які вимагають представлення та інтерпретацію обліковою інформацію в певному вигляді для визначених цілей.

Це вимагає від системи бухгалтерського обліку вибір техніки обліку та методів обліку об’єктів таким чином, щоб представити інформацію відповідно до запитів користувачів, так проф. М. М. Шигун представила можливу кількість варіативних форм за П(С)БО відповідно до складових облікової політики (табл. 1).

Таблиця 1

Зведені дані по варіативних складових облікової системи

Складові облікової системи Кількість варіативних форм за П(С)БО
1 2
Моделі організації бухгалтерського обліку 20736
Форми організації обліку 4
Форми ведення обліку 6
Форми первинних документів (типові, нетипові) 2
Облікові регістри (типові, нетипові) 2
План рахунків (типовий, спрощений, робочий) 3
Калькуляції (нормативні, планові, фактичні) 3
Інвентаризація (суцільна, вибіркова, комплексна, часткова) 4
Типи звітності (фінансова, податкова, статистична, управлінська, соціальна, екологічна) 6
Моделі методики ведення бухгалтерського обліку 311 040
Методи оцінки вартості активів та зобов’язань:
Методи амортизації основних засобів 6
Методи амортизації інших необоротних матеріальних активів 2
Методи амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів і бібліотечних фондів 2
Методи амортизації нематеріальних активів 6
Методи оцінки запасів при їх вибутті 5
Методи оцінки запасів на дату балансу 2
Методи визначення резерву сумнівних боргів 2
Методи оцінки ступеня завершеності операцій з надання послуг 3
Методи оцінки ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом 3
Методи оцінки активів або зобов’язань в операціях пов’язаних сторін 4
Методи визначення справедливої вартості біологічних активів і сільськогосподарської продукції за відсутності активного ринку 3

Із таблиці 1 можна побачити значну кількість варіативності складових облікової системи у розрізі моделей організації бухгалтерського обліку та моделей методики бухгалтерського обліку. Це дозволяє нівелювати та інтерпретувати облікові дані відповідно до вимог запитів суб’єктів управління через використання альтернативних варіантів дозволених на законодавчому рівні. Тому для забезпечення ефективного функціонування корпорації та задоволення інтересів всіх користувачів обліково-аналітичної інформації необхідно скомпонувати такі складові системи бухгалтерського обліку, що будуть відповідати досягненню єдиної стратегії розвитку корпорації.

Визначені та розкриті особливості діяльності корпорації як форми об’єднання підприємств дозволять побудувати ефективну систему управління в умовах створення інтегрованої КІСК з врахуванням сучасних реалій суспільного розвитку економічних систем.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

323 разів прочитано