Міжнародний День прав людини

10 грудня 1948 року Генеральна асамблея ООН на засіданні, що проходило в Парижі, прийняла Загальну Декларацію прав людини. І саме до цієї дати бібліотека Навчально-наукового інституту бізнесу та гостинності (м. Маріуполь) Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського (м. Кривий Ріг) запропонувала книжкову виставку: «Людина має право знати!» із грою-тестуванням «Конфлікт чи порушення прав?»

Так що ж таке права людини, особливо у наш непростий час? Права людини – це гарантована і захищена державою та законом можливості щось робити і здійснювати. Поняття «права людини» не залишалося незмінним протягом усього розвитку людського суспільства. У стародавні часи права людини були дуже обмеженими, а їх обсяг суттєво залежав від того, до якого прошарку суспільства належала людина. Раб не мав права розпоряджатися власним життям, він, без його згоди, міг бути подарованим, проданим, обміняним. Водночас, навіть найбагатший рабовласник Єгипт,у за примхи фараона міг потрапити до в’язниці, а то і позбутися життя. Пізніше люди також не були рівними. Їхні права відрізнялися залежно від стану або класу, до якого вони належали, релігії, яку сповідували тощо.

Лише у часи Великої Французької революції вперше було проголошено принципи рівності й свободи всіх громадян, незалежно від будь-яких обставин, їхнього походження та майнового стану. Але проголосивши це, революція сама порушувала головне право людей, – право на життя. Майже століття знадобилося Франції для того, щоб у країні встановили справжню демократію та були гарантовані основні права людини. Визнання прав людини проголосила й велика держава Нового Світу – Сполучені Штати Америки. Серед перших документів новоствореної держави, що діють до нашого часу, ‒ «Білль про права», який є складовою частиною Конституції. Це право, як й інші, порушувалось під час війн, заколотів, територіальних конфліктів упродовж історії розвитку людства.

І лише після Другої світової війни світ прийшов до визнання прав людини найвищою цінністю людства, яку має забезпечити кожна демократична держава і світове співтовариство в цілому.

Як ми вже відзначили, 10 грудня 1948 року Генеральна асамблея ООН на засіданні, що проходило у Парижі, прийняла Загальну Декларацію прав людини. Як будь-яка декларація, цей документ має певні обмеження. Вона лише декларує права людини, але не визначає шляхи і механізми їх забезпечення. Саме тому виникла потреба у світової спільноти доповнити цей документ іншими міжнародно-правовими актами. У 1966 році було підписано Міжнародний пакт про економічні, соціальні й культурні права та Міжнародний пакт про громадські й політичні права.

Та повернемось у нашу бібліотеку. На заході відвідувачі впевнилися, що мають знати свої права і обов’язки, дотримуватися їх, виховувати в собі почуття людської гідності, а також уміти захистити себе в скрутному становищі, щоб не порушувати законів країни, не вчиняти правопорушні дії та не припускатися невиправних помилок, щоб уникнути кримінальних ситуацій.

Студенти нашого університету вправно відповідали на ситуаційні запитання, вирішували, які саме права були порушені та чи є вихід із конфлікту, що не принижує честь і гідність опонента.

А як ви поводитеся у конфліктних ситуаціях, чи не порушуєте ви права оточуючих? Поважайте всіх навколо себе і тоді будуть поважати й вас!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

328 разів прочитано