40-ГОДИННИЙ РОБОЧИЙ ГРАФІК – НЕОБХІДНІСТЬ ЧИ РОЗКІШ?

У 2019 році на черговому засіданні Всесвітнього економічного форуму, який займається поліпшенням стану світу шляхом залучення бізнесу, політичних, академічних та інших лідерів суспільства у формуванні глобальних проблем, було піднято актуальне питання – підвищення робочої ефектвності. Так, авторитетними експертами було запропоновано експеримент в рамках скорочення робочого тижня за прикладом розвинених країн світу. На їх думку, зниження кількості робочих днів посприяє ефективній роботі не тільки працівників, але і компаній, що несе за собою економічне благополуччя держави.

Психолог Уортонскої школи бізнесу при Пенсільванському університеті Адам Грант вважає, що: «…у нас є хороші приклади, які демонструють, що при зниженні тривалості робочого часу люди можуть ефективніше зосередити увагу. При цьому їх продуктивність залишається такою ж, а якість і креативність здебільшого зростають. Вони більш лояльні до організаційної роботи, готові проявити гнучкість у житті поза роботою».

Із даним твердженням згоден відомий економіст та історик Рутгер Брегман, який згадує аналогічний експеримент, що був проведений підприємцями-капіталістами ще в 20-ті й 30-ті роки, в ході якого було виявлено, що перехід із 60-годинного на 40-годинний графік зробив виконання робочого процесу більш продуктивним, а працівників ‒ щасливішими. Так, старий графік роботи працівників повʼязували з фізичною втому та монотонністю праці. Тому, відтоді 40-годинний робочий тиждень став стандартом у багатьох країнах світу.

Між тим, на форумі йшла мова про наукові дослідження ефекту від 40-годинного тижневого графіка. Експерти згадували данні Організації економічної співпраці та розвитку, за якими: чим більше часу відводиться роботі, тим нижча продуктивність праці та рівня ВВП за кожну годину роботи. Головними прикладами, які наводилися на заході були Пд. Корея та Мексика, які є лідерами за кількістю відпрацьованих годин із 36 найбільш розвинених країн світу. Як виявилось, перепрацювання в цих країнах не підвищує продуктивність праці, а навпаки, доводить людей до нервових станів та інфарктів. При цьому рівень продуктивності знаходиться на мінімальному рівні, яка притаманна даній групі країн.

Варто згадати успіх німецької компанії Microsoft, у якій було запроваджено 25-годинний робочий тиждень із жорсткими правилами. Але японський підрозділ Microsoft у рамках експерименту зробили пʼятницю вихідним днем і за 3 місяці продуктивність компанії виросла на 40 %. На цьому компанія не зупинилась і в рамках експерименту зробили п’ятницю вихідним днем на постійній основі. У результаті чого виявилось, що 92 % співробітників стали щасливіщими. В той же час виявилося, що ефектиність роботи виросла на 40 %⠀за рахунок економії офісного паперу (на 58 %) та електроенергії (на 23 %).

Таким чином, скорочення робочого часу веде до підвищення концентрації, зменшення стресу та ризику професійного вигорання, крім того, є економічно доцільним, а отже, є необхідністю для економіки країни.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

340 разів прочитано