Університет Туган-Барановського інформує: початок Масляної

Університет Туган-Барановського інформує: з 20 по 26 лютого відзначається Масляна або ж Колодій. Щороку дата свята змінюється в залежності від того, на який день випадає святкування Великодня.

У день Масляної люди проводжали зиму і вітали весну. Початок Масляної символізує прощання з холодами і зустріч теплої весни.

Кожен день Масляної має свою назву і значення.

Понеділок – зустріч Масляної. У перший день Масляної вдома робили прибирання і пекли перші млинці. Ними обов’язково пригощали жебраків і незаможних людей, або залишали млинці поруч з будинком — на помин покійних родичів. У перший день можна було ходити в гості або приймати гостей, а ще в понеділок встановлювали опудало Масляної.

Вівторок – Загравання. У цей день проходили оглядини — батьки поспішали засватати дітей до початку посту.

Середа – Тещині млинці. У третій день тижня зять повинен йти в гості до тещі. Чим дружелюбнішою буде теща цього дня — тим щасливішим буде життя молодого подружжя.

Четвер – Розгуляй, Широка Масляна. Це день розваг. Закінчувалися прибирання та всі господарські справи і починалися катання на санях, кулачні бої, стрибки через багаття та інші веселощі.

П’ятниця – Тещині вечірки. У цей день теща повинна їхати з візитом до зятя. Але їхала вона не одна, а з подругами і родичами.

Субота – Посиденьки зовиці. Заміжні жінки запрошували в гості сестер чоловіка (зовиць), пригощали їх млинцями і вручали подарунки. Також разом ворожили на майбутнє.

Неділя – Проводи Масляної. Цю неділю ще називають Прощеною. Цього дня закінчували святкувати, просили один у одного вибачення за скоєні образи та самі прощали кривдників. За традицією, зустрівшись, люди говорили один одному: «Прости мене», а у відповідь чули: «Бог тебе простить». Також в цей день поминали покійних і спалювали опудало Масляної.

Зазвичай Університет Туган-Барановського бере активну участь у святкування Масляної: майстер-класи на базі харчової лабораторії, участь у районних і міських ярмарках. Та через повномасштабну агресію росії наші плани і наші життя кардинально змінилися. Віримо, що настане час, коли ми зможемо святкувати Масляну, згідно традицій у великому колі родини і друзів. Переможемо!

173 разів прочитано