Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів

2001 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 6 листопада Міжнародним днем запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів (Резолюція A/RES/56/4). Як зазначається в резолюції, людство завжди рахувало військові втрати за кількістю вбитих і поранених солдатів і мирних жителів, зруйнованих міст та інфраструктури, а довкілля залишалася тихою і непомітною жертвою війни. Для перемоги у війні засипалися колодязі, спалювалися посіви, вирубувалися ліси, руйнувались угіддя, вирізувалась худоба та знищувався дикий тваринний світ.

Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) виявила, що за останні 60 років, принаймні, 40 відсотків усіх внутрішніх конфліктів були пов’язані з експлуатацією природних ресурсів, будь то цінні ресурси, такі як деревина, алмази, золото і нафта, або дефіцитні ресурси, такі як родючі землі і вода. Було також встановлено, що конфлікти, пов’язані з природними ресурсами, в два рази частіше за інші.

У Донецькій та Луганській областях України у ході збройного конфлікту сталося значне забруднення довкілля хімічними токсичними речовинами, уламками металів і тяжкими металами. Внаслідок артилерійських обстрілів та застосування вибухівки; утворилися численні воронки, що понівечили землю й знищили природні заповідні території, відбулося затоплення шахт, будівництво оборонних споруд, копанок, пошкодження каналізаційних і водогінних мереж. Широкомасштабного характеру в результаті бойових дій набули лісові пожежі, в результаті яких постраждали тисячі гектарів лісових масивів, включаючи об’єкти природно-заповідного фонду (наприклад, регіональний ландшафтний парк «Донецький кряж»). У межах зони АТО розміщено 135 природно-заповідних об’єктів – більше третини всього природно-заповідного фонду східного регіону України. Серед рослин, поширених на території зони АТО, 124 види занесені до Червоної книги України. До Європейського Червоного списку включено 36 видів. Екологами виявлено 38 об’єктів природно-заповідного фонду у Донецькій та Луганській областях, які повністю або частково пошкоджені внаслідок бойових дій.

Наведені вище факти лише незначною мірою відображають реальні масштаби завданих збитків (як прямих, так і опосередкованих) у сфері природокористування та екологічної безпеки. Нині постає гостра необхідність у фіксуванні кожного такого випадку; визначенні видів спричиненої екологічної шкоди; вимірюванні, оцінці та встановленні її обсягів; виявленні винних. Війна приносить невимовні жахи для цивільного населення і може протягом лічених хвилин знищити те, що іноді було створено цілими поколіннями. Крім людських страждань, війна веде до руйнування довкілля. Такі небезпечні наслідки також підривають хиткий мир та перспективи розвитку у пост-конфліктних країнах.

ООН і сьогодні надає великого значення тому, щоб діяльність в області охорони довкілля ставала частиною зусиль по запобіганню конфліктів, стратегій з підтримки миру – бо не може бути міцного і стійкого миру там, де

природні ресурси, що забезпечують належний життєвий рівень і адекватне функціонування екосистем, пошкоджені або зруйновані.

371 разів прочитано