Університет Туган-Барановського вітає з Днем бібліотек

Згідно з Указом Президента України «Про встановлення Всеукраїнського дня бібліотек» від 14 травня 1998 р. № 471/98 30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Свято співпадає з днем Віри, Надії, Любові і їх матері Софії.

Вважається, що вперше аналоги сучасних бібліотек з’явилися ще близько 2,5 тис. років до нашої ери на Сході. Це були зібрані в одному з древніх вавілонських храмів міста Ніппур глиняні таблички на яких їх сучасники зберігали важливу для них інформацію для наступних поколінь.

У бібліотекарів є своя свята – Гепатія Александрійська. Їй ледве виповнився 21 рік, коли у 391р. в другий раз спалили бібліотеку, в якій Гіпатія працювала разом з батьком, відомим математиком Теоном. За словами сучасників, поряд з глибокою освітою і тонким розумом Гепатія відрізнялася рідкісною чарівністю, тактом і скромністю, що доставили їй безсмертну славу і захоплену пам’ять людей, пам’ять, яка пережила тисячоліття.

Популярність і авторитет цієї служительки бібліотеки були настільки великими, що з усіх далеких країн люди прибували, щоб зустрітися з нею, вислухати її судження про філософію, астрономію, математику, попрацювати під її керівництвом в бібліотеці. Коли фанатичні християни розгромили і спалили бібліотеку, Гіпатія користуючись випадково вцілілими, врятованими з вогню екземплярами рукописів Діофанта, Апполонія Пергського та ін великих мислителів давнини, писала коментарі до їх творів, по листку, по сторінці відновлювала разом зі своїми помічниками ці безцінні творіння людського розуму. У 415 під час натовп релігійних фанатиків по-звірськи замордував жінку. Натовп витягнув Гіпатію з ношів, її побили та затягли до християнського храму. Тут з неї зірвали одяг та заживо зрізали тіло до самих кісток уламками від керамічного посуду. Гіпатія була розірвана на шматки, а рештки спалили у вогні. Так жінка сплатила страшну ціну за свою мудрість та красу. Історія не зберегла для нас жодного рядка з її наукових творів, так як після її смерті бібліотека була знову спалена і вже остаточно знищена в YII столітті при завоювання Єгипту арабами. Але справа її життя, її віддане служіння книги і знанням залишилися жити.

Бібліотеки вже багато століть зберегають і передають здобуток людського розуму наступним поколінням.

Універсиетт Туган-Барановського вітає!

394 разів прочитано