Опитування студентів спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»

Результати анкетного опитування за формою SQ_17 «Опитування здобувачів вищої освіти щодо процедур внутрішнього забезпечення якості ОП»

У опитуванні випускників щодо процедур внутрішнього забезпечення якості освітньої програми за анкетою форми SQ_17 взяли участь 38 здобувачів вищої освіти (бакалаврського) рівня освітньої програми «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» за спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Результати анкетування показали, що 79,5% здобувачів вищої освіти зазначили, що вони цікавилися, як саме відбувається перегляд змісту освітніх програм, при цьому 62% поставили позначку на варіанті відповіді «так», а 17,5% вказали, що вони ознайомилися із змістом освітніх програм за допомогою інформації, що розміщена на офіційному сайті Університету, проте, 20,5% респондентів взагалі невідомо про процедуру перегляду змісту освітніх програм.

Серед опитуваних, 61% повністю усвідомлює, яким чином здобувачі вищої освіти приймають участь у перегляді освітніх програм, 19% ЗВО швидше усвідомлюють як приймається участь у перегляді освітніх програм, але 20% ЗВО зазначили, що не розуміють даної процедури.

На питання щодо необхідності перегляду освітньої програми думки респондентів розподілилися наступним чином: зміною потреб ринку праці та суспільства – 30% респондентів; необхідністю постійного вдосконалення ОП у світлі найновіших досліджень – 40% респондентів; «Застарілістю» ОП та її невідповідністю сучасним вимогам – 20% респондентів; не цікавістю ОП – 10%.

Щодо ступеня впливу на процеси періодичного перегляду ОП з боку здобувачів вищої освіти, то 62% респондентів вважають його достатнім для забезпечення її відповідності своїм потребам та сучасним тенденціям, 20% вважають швидше достатнім та 18% ЗВО зазначили, що ніяк не впливають на процеси періодичного перегляду освітньої програми.

На думку 78% ЗВО – система опитування здобувачів ВО Університету (констеляція анкет) дає можливість впливати на процес перегляду та удосконалення ОП, решта -18%, зазначили, що такий влив є недостатнім.

41% респондентів відповіли, що вони приймали особисту участь у перегляді /оновлені/ обговоренні змісту ОП, 32% хотіли взяти участь в подібному обговоренні, але дізналися про проведення відповідного заходу запізно, та 27% зовсім не приймали особистої участі у перегляді /оновлені/ обговоренні змісту ОП.

Стосовно перспектив врахування адміністрацією Університету позиції ЗВО щодо перегляду ОП, то відповіді розподілилися наступним чином: не вважають за потрібне змінювати свою ОП – 30%; ще не ознайомився – 20%; моя ОП є актуальною – 27%; не змогли знайти інформацію для ознайомлення з такою процедурою – 12%; це безперспективно – 11%.

На питання, яким чином студентське самоврядування Університету бере участь у процедурах внутрішнього забезпечення якості ОП, то 40% респондентів відповіли, що Студентська рада ДонНУЕТ ініціює опитування та обговорення подібних питань та формує колективні пропозиції щодо перегляду ОП. 30% респондентів вважають Студентську раду ДонНУЕТ важливою рушійною силою в процесах перегляду ОП, але пропозиції самоврядування необґрунтовано не враховуються. 30% учасників опитування залишили це питання без відповіді.

Наступне питання стосувалося участі студентського самоврядування у процедурах внутрішнього забезпечення якості ОП. Серед більшості здобувачів вищої освіти (62%) вважають, що студентське самоврядування приймає участь у процедурах внутрішнього забезпечення якості ОП, 20% вважають цей процес занадто зарегульованим процедурними питаннями та 18% респондентів залишили дане питання без відповіді.

На думку 59% учасників анкетування, процес перегляду та удосконалення ОП в Університеті повною мірою здатен врахувати пропозиції здобувачів ВО (студентського самоврядування), 21% вважають відповідний вплив недостатнім та ще 20% не надали відповіді надане питання.

На думку 78% опитаних, процедура збору пропозицій щодо структури та змісту ОП на основі анкети SQ_13 «Опитування здобувачів вищої освіти щодо перегляду ОП та змістовності залучення до процедур внутрішнього забезпечення якості ОП» може забезпечити адекватний вплив здобувачів ВО на процес перегляду та удосконалення, 18% респондентів вважають дію даної процедури недостатньою та 4% вважають це не можливим.

Процес збору та обробки пропозицій здобувачів ВО щодо структури та змісту ОП за допомогою Google Forms вважають зручним та об’єктивним – 60% респондентів; погоджується, але сумнівається в об’єктивності результатів опитування – 20%; бажають застосовувати інші спеціалізовані сервіси – 15%; недостатнім – 5%.

На питання щодо доведення до здобувачів ВО інформації стосовно внесення змін до ОП 85 % серед опитуваних відповіли, що інформація доводиться у повній мірі, а 15% учасників анкетування не надали відповіді на дане питання.

Щодо рівня залучення здобувачів ВО до процедури перегляду освітніх програм, то 40% респондентів вважають такий рівень повністю достатнім, ще 40% вважають його досить достатнім та 20% респондентів вважають швидше достатнім.

82% респондентів відповіли, що Університет робить достатньо для моніторингу пропозицій здобувачів ВО та періодичного перегляду ОП, 18% респондентів не відповідали на дане питання.

На питання щодо змін відповідної ОП, що вносилися за результатами її перегляду у попередні роки респонденти відповіли так: 60% учасників даного анкетного опитування дізналися про них випадково, а 22% з офіційного сайту Університету, решті – 20%, про такі зміни не відомо.

Відносно пропозицій щодо покращення організації контрольних заходів, то здобувачі вищої освіти хоч зазначали, що усім задоволені (20%), хоч взагалі нічого не зазначали (80%).

На основі проведеного аналізу відповідей респондентів на анкету SQ_17 «Опитування здобувачів вищої освіти щодо процедур внутрішнього забезпечення якості ОП», група забезпечення відзначила, що інформація, яка надана здобувачами вищої освіти є актуальною та дієвою відносно внесення відповідних змін до ОП з метою їх удосконалення і знайшла підтримку у більшості респондентів даного анкетування. Але, поки що є частка здобувачів вищої освіти, які не приймали участі у проведенні анкетування, або такі, що приймали участь в анкетуванні, але були пасивними у своєму ставленні до даного обговорення. Таким чином, на майбутнє, слід зосередити увагу на визначенні причин непоінформованості здобувачів ВО за даним питанням та підвищити рівень надання інформації по даному напряму діяльності в Університеті.

605 разів прочитано